خانه / خبرها / آشنایی با غذای بومی محلی می شور که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

آشنایی با غذای بومی محلی می شور که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

🔹 آشنایی با غذاهای محلی استان که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند.

🔺در این روزها که فرصت بیشتری برای بودن در کنار اعضای خانواده فراهم شده است می توانیم با آشنا شدن و طبخ غذاهای محلی استان که بعضا در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند به احیای دوباره آنها کمک کنیم.

🔹 غذای بومی محلی مِی شور

🔹 این اثر در تاریخ ۹۸/۰۴/۰۴ به شماره ۱۸۹۸ به ثبت ملی رسیده است.

تشریح نام موضوع
پخت ماهی شور از غذاهای سنتی این منطقه می باشد که بیشتر در سواحل پخته می شود این غذا ساده که در پخت آن از روغن استفاده نمی شود.
ماهی تمیز شده در نمک فراوان نگهداری می کنند برای زمانهای که می خواهند بپزند. به همین دلیل به آن ماهی ( مُی)، نمک ( شور) گفته می شود.

پخت غذاهای دریایی از دیر باز در مناطق ساحلی رواج داشته است در زمانهای قدیم که تکنولوژی، یخچال و فریزر نبوده است. راههایی برای نگهداری مواد غذایی داشته اند. که برای نگهداری ماهی آن را یا خشک می کرده اند و یا در نمک می خوابانده اند. تمام موادی که برای نگهداری ماهی استفاده می شده از منطقه بدست می آمده است.( نمک نیز از دریا استحصال می شده است.) در نمک خواباندن ماهی روشی مانند کنسروسازی است که اگر وسایل منجمد کردن ماهی را نداریم می توانیم آن را در نمک بخوابانیم. این روش به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است. زیرا ارزان و مواد شیمیایی نگهدارنده نیز در آن بکار نرفته است.

🔹 روش ساخت غذای محلی ماهی شور ابتدا شش لیوان آب در قابلمه ریخته و مقداری زردچوبه اضافه می کنیم پیازها را که قبلا تمیز کرده درسته در حالیکه سر آن را دو برش زده ایم در آب می اندازیم و روی حرارت قرار می دهیم . پیازها که نیم پز شدند بقیه مواد را می افزاییم. گوجه ها رانیز از روی سر برش ضربدری ایجاد می کنیم. بامجانها نیز به همین ترتیب سرآن را برش زده و کلاهک آن را می گیریم.
این نوع غذا خیلی قدیمی است و مناطقی که کنار ساحل واقع اند این نوع ماهی رادر ظروف سفالی و کوزه های کوچک می خوابانده اند. چون یخچال و فریزر برای نگهداری ماهی نبوده است. ماهی ها را یا خشک کرده و یا به صورت نمک سود نگهداری می کرده اند. تاریخ دقیق تهیه ماهی شور مشخص نیست.

مواد لازم:
ماهی نمک سود شده: نیم کیلو، بادنجان متوسط : سه عدد، گوجه فرنگی :سه عدد، پیاز: پنج عدد متوسط، فلفل سبز کوچک: سه عدد، سرکه: یک لیوان، زرد چوبه و فلفل قرمز: به مقدار نیاز
طرز تهیه:
ابتدا شش لیوان آب در قابلمه ریخته و مقداری زردچوبه اضافه می کنیم پیازها را که قبلا تمیز کرده در حالیکه سر آن را دو برش زده ایم در آب می اندازیم و روی حرارت قرار می دهیم. پیازها که نیم پز شدند بقیه مواد را می افزاییم. گوجه ها رانیز از روی سر برش ضربدری ایجاد می کنیم. بادمجانها نیز به همین ترتیب سرآن را برش زده و کلاهک آن را می گیریم.
مواد را برای نیم ساعت می پزیم خوب که نرم شدند شعله را خاموش می کنیم و سرکه را می افزاییم. چون پیاز نسبت به سایر مواد سفت تر است به همین علت آن را زودتر می پزیم. این ماهی به دلیل اینکه شور است و در نمک خوابانده شده است باید حدود پنج تا شش ساعت در آب خیساند و مرتب آب آن را عوض کرد تا شوری آن گرفته شود. بعد از اینکه غذا پخته شد مواد را در دیسی چیده و آب آن را در ظرفی کاسه مانند ریخته و با نان و پیاز و سبزی صرف می شود. می توانیم سرکه را بعد از اینکه آب ماهی را در ظرف کشیدیم روی آن بریزیم. بعلت اینکه این نوع ماهی شور است از اضافه کردن نمک خودداری می کنیم.
ارزش های شاخص.
۱ـ پاسداشت از ارزشهای قومی
۲ـ این نوع ماهی سالم و طبیعی و بدون مواد نگهدارنده شیمیایی است. همچنین ساده و با امکانات اندکی قابل تهیه است.
تهیه ماهی شور نشان دهنده فرهنگ ساحل نشینان برای استفاده از انواع ماهی هاست.
روش تهیه به زمانهای دور بر می گردد و تهیه و پخت آن حفظ میراث گذشتگان است.

تهیه وتنظیم : سودابه معموری مسول ثبت آثار استان

Share in whatsapp «به اشتراک گذاری در واتس آپ»

همچنین ببینید

آتش سوزی در منطقه نمونه گردشگری خاییز تنگستان

مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی بوشهر گفت : «تلاش ها برای اتفا آتش در منطقه نمونه گردشگری خاییز ادامه دارد.»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *