خانه / خبرها / تاسیس کارخانه پسماند بدون استعلام از اداره کل میراث فرهنگی+تصاویر شهر سیراف

تاسیس کارخانه پسماند بدون استعلام از اداره کل میراث فرهنگی+تصاویر شهر سیراف

پیرامون خبر تاسیس پسماند در بندر سیراف
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر ،در چند روز اخیر خبری مبنی بر تاسیس کارخانه پسماند در محدوده شهر سیراف باعث شد تا موضوع را از سرپرست پایگاه ملی میراث‌فرهنگی بندر سیراف جویا شویم.

سید مهدی آذریان در این گفتگو ابتدا به شرحی از تاریخ و تمدن سیراف پرداخت و گفت: بزرگترین و پر رونق ترین بندر تجاری ایران در دوره ساسانی و اوایل قرون اولیه اسلام تا قرن پنجم و ششم هجری سیراف است تا جایی که اکثر جغرافی نویسان و سیاحان شرح مفصلی از این بندر تاریخی را بیان داشته‌اند. ایشان در ادامه ضمن معرفی آثار تاریخی بندر سیراف اظهار داشت که می توان سیراف را قطب گردشگری جنوب استان معرفی نمود و آن را به عنوان یکی از گزینه های ثبت در فهرست آثار جهانی دانست.
سید مهدی آذریان اظهار کرد: اخیرا در نزدیکی (دو کیلومتری شهر) سیراف اقدام به تاسیس یک سایت پسماند شده که تا کنون جهت ایجاد این تأسیسات از اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان و پایگاه ملی میراث فرهنگی سیراف هیچ گونه استعلامی گرفته نشده است. در حالی که برای اجرا و راه اندازی چنین تاسیساتی باید ابتدا از این اداره کل استعلام صورت بگیرد تا تاثیرات آن برای مضر یا غیر مضر بودن توسط کارشناسان مورد بررسی قرار گیرد.
سرپرست پایگاه میراث فرهنگی سیراف در رابطه با تدوین برنامه ها و اهداف خود در راستای ثبت جهانی بندر باستانی سیراف گفت و ادامه داد: ما امیدواریم در آینده ای نزدیک بتوانیم شاهد این اتفاق بزرگ باشیم اما باید متذکر شد که ایجاد اینچنین مراکز صنعتی در کنار شهر و آثار تاریخی بدون استعلام و نظر کارشناسی توسط این اداره کل ، ثبت جهانی بندر باستانی سیراف را با مشکل مواجه خواهد کرد.
آذریان در مورد تاثیر مخرب ایجاد تأسیسات صنعتی در نزدیکی آثار گفت: بیشتر آثار تاریخی فرهنگی شاخص موجود در بندر باستانی سیراف که همه در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند از سنگ هستند و برخی آلاینده های تاسیسات صنعتی می تواند تاثیرات مخرب و جبران ناپذیری را بر روی این آثار برجای گذارد و در مدتی کوتاه آنها را تخریب خواهد نماید، لذا از این رو باید طرح این نوع کارخانه های صنعتی بررسی گردد و نظرات کارشناسان این اداره کل را نیز در طرح کنجاند تا با حدس و گمانهای خود دستخوش تغییراتی در زیست بوم مردم منطقه و اثار تاریخی این شهر نشویم .
سیدمهدی آذریان سرپرست پایگاه میراث فرهنگی سیراف در پایان با بیان اقدامات و هماهنگی های صورت گرفته این اداره کل و پایگاه سیراف در راستای جلوگیری از ایجاد چنین تاسیساتی گفت: از همه دستگاه های زیربط خواهشمندیم برای آغاز و شروع همچین عملیاتهایی نظرات کارشناسان این اداره کل را نیز جویا شوند ، زیرا یک اشتباه می تواند فرصت ثبت جهانی و معرفی چنین شهر و آثار تاریخی را به مخاطره اندازد ، پس با گرفتن استعلام در جهت تعامل بیشتر و کار کارشناسی شده اقدام نماییم . پایان

تصاویر از شهر سیراف و آثار تاریخی و فرهنگی و گردشگری این شهر باستانی (ارسالی : محمدکنگانی ، انجمن سیراف پارس )

Share in whatsapp «به اشتراک گذاری در واتس آپ»

همچنین ببینید

تمدید تعطیلی موزه های بوشهر

مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی بوشهر از تمدید تعطیلی موزه های استان خبر داد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *