خانه / خبرها / کشف دو قطعه سنگ تاریخی در تپه ساحلی ریشهر + تصاویر

کشف دو قطعه سنگ تاریخی در تپه ساحلی ریشهر + تصاویر

کشف  دو قطعه سنگ تاریخی در تپه ساحلی ریشهر

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر دو قطعه سنگ تاریخی که احتمال می رود مربوط به دوره ساسانی باشد در تپه ساحلی ریشهر کشف و جهت حفاظت بیشتر به محل فرماندهی یگان حفاظت اداره کل انتقال یافت.

نصرالله ابراهیمی معاون میراث فرهنگی در خصوص این کشفیات گفت : پس از کسب اطلاع از مخبرین محلی مبنی بر حفاری غیر مجاز در تپه تاریخی ریشهر و حضور میدانی در آن محل دو قطعه سنگ در پایین دامنه تپه ریشهر مشاهد شد که در بررسی های اولیه مشخص گردید یکی از سنگ ها قسمتی از یک ساقه ستون یا نیم ستون بوده و سنگ دیگرقطعه برش خورده ای به شکل مکعب ذوذنقه می باشد که در حقیقت لنگر یک کشتی مربوط به اوایل دوران اسلامی است.

ابراهیمی اضافه کرد : این لنگر شاهدی گویا از تاریخ کشتیرانی ایرانیان در بندر باستانی ریشهر در خلیج فارس بوده که به همین سبب از اهمیت بالایی در تاریخ دریانوردی برخوردار است.

معاون میراث فرهنگی استان تصریح کرد : بدلیل نزدیکی این سنگ های مکشوفه به ساحل امکان انتقال آن با قایق از طرف افراد سودجو وجود داشت که با همکاری یگان حفاظت اداره کل به دفتر فرماندهی این یگان منتقل شده و می تواند در آینده زینت بخش یکی از غرفه های موزه بزرگ خلیج فارس بوشهر باشد.

Share in whatsapp «به اشتراک گذاری در واتس آپ»

همچنین ببینید

زلزله به آثار تاریخی دشتستان آسیبی نرسانده است

معاون میراث فرهنگی بوشهر گفت: «زلزله امروز صبح در دشتستان آسیبی به آثار تاریخی این شهرستان وارد نکرده است.»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *