خانه / خبرها / درخت چش کهنسال بوشهر به ثبت ملی رسید

درخت چش کهنسال بوشهر به ثبت ملی رسید

درخت چش (بابل) کهنسال در منطقه بهمنی بندر بوشهر به عنوان کهنسال ترین درخت چش کشور به ثبت ملی رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر، ناصر امیرزاده مدیر کل این اداره در این خصوص گفت: این نخستین درخت کهنسال استان بوشهر است که با قدمت 200 تا 250 سال با ارتفاع 20 متر از سطح دریا، طول تاج 22.5 متر، عرض 19.20 متر، ارتفاع 19 متر و وسعت پوششی 341 مترمربع در شهر بوشهر به ثبت ملی رسیده است.
وی اظهار داشت: در منطقه بهمنی بوشهر هفت اصله درخت وجود داشت که به هفت برادرون معروف بودند و قناتی از آنها عبور می کرد که با گذشت زمان این قنات پوشیده و 6 درخت دیگر قطع و تنها این درخت باقی مانده است.
امیرزاده ادامه داد: محل استقرار این نوع درختان در دشت های مسطح شمال خلیج فارس و جزو منطقه خلیج عمان است که از نوع گونه های کهور ایرانی و آکاسیا و رشد آن در جنگل های مانگرو است.
وی اضافه کرد: عمده استفاده درخت چش در استان بوشهر در صنعت لنج سازی است.
امیرزاده گفت: درخت چش همیشه سبز و چند منظوره است که نقش زیادی در تولید چوب صنعتی، هیزم، ذغال، حفاظت خاک، تولید محصولات فرعی مانند آکروفاراستری کاربرد دارد و در مراتع به عنوان استراحت گاه دام استفاده می شود.
وی یادآور شد: بعد از ثبت گنبد نمکی در سال 1388 این دومین اثر طبیعی استان بوشهر است که به ثبت ملی رسیده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: در زمان حاضر 2 اثر طبیعی، 52 اثر ناملموس و 305 اثر غیرمنقول در این استان به ثبت ملی رسیده است.

همچنین ببینید

رئیس‌جمهوری متن اولویت‌های 34گانه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری‌ و صنایع‌دستی را ابلاغ کرد

به پیوست حکم انتصاب وزیر رئیس‌جمهوری متن اولویت‌های 34گانه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری‌ و صنایع‌دستی را …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *