خانه / خبرها / آیین تجلیل از صنعتگران استان +تصاویر

آیین تجلیل از صنعتگران استان +تصاویر

آیین تجلیل از صنعتگران برتر صنایع دستی استان

عبدالکریم گراوند استاندار بوشهر در مراسمی که با عنوان آیین تجلیل و تقدیر از فعالان حوزه صنایع دستی استان در محل سالن کوثر استانداری برگزارشده بود گفت : با توجه به اینکه استان بوشهر از لحاظ  موجودی مواد اولیه در تولید کالاهای صنایع دستی غنی می باشد ما باید در کشور نسبت به این امر پیشتاز باشیم و ترویج و توسعه صنایع دستی هم به رونق تولید کمک خواهد کرد وهم می تواند بخشی از دغدغه اشتغال استان را سامان ببخشد.

گراوند در پایان صحبت های خود به این نکته  که بوشهر باید در خصوص عرضه کالای صنایع دستی خود نگاه جهانی داشته باشد افزود : تلاشهای خانم مهدی زاده در این حوزه بر هیچ کس پوشیده نیست و این حرکت ارزشمند باید ادامه یابد و با برنامه ریزی مدون جایگاه واقعی خود را در سطح کشور ودنیا پیدا کنیم.

محمد حسین ارسطو زاده سرپرست اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری استان در این آیین گفت : بوشهر با توجه به پتانسیل بالای فرهنگی و طبیعی بی شک و بی تردید در حوزه صنایع دستی هم موفق بوده که بنای ما براین است که همزمان با شعار سال که با عنوان رونق تولید نامیده  شده در این عرصه با برنامه ریزی و چشم انداز کوتاه مدت و بلند مدت گام برداریم و دغدغه های صنعتگران هم استانی را در زمینه های فراهم نمودن مواد اولیه ، چگونگی تولید ،آموزش و فروش محصولات کاهش دهیم .

لیلا رحیمی معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در این جلسه گفت: توجه  دولت تدبیر و امید به بخش صنایع دستی باعث شده  امروز  دست  بافته های فعالان این بخش در استان جایگاه خود را در سطح ملی بیابد.

رحیمی افزود : امروز به واسطه سیاست ها و توجه دولت تدبیر و امید حال صنایع دستی استان خوب است و فعالان این استان توانستند خود را در سطح ملی اثبات کنند.

وی بیان کرد: محصولات صنایع دستی استان بوشهر به ویژه در عرصه محصولات دریایی، بافته های داری و حصیر بافی از جایگاه بالایی در ایران و بازارهای جهانی برخوردار است.

رحیمی اضافه کرد: براساس پایش ۲۴ روستای گردشگری استان بوشهر سال گذشته ۶۱۲ نفر بر اساس ظرفیت‌ها ، آموزش‌های لازم صنایع دستی را فرا گرفتند.

وی ادامه داد : سال گذشته همزمان با برگزاری نمایشگاه صنایع دستی در استان بوشهر پنج میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال در مدت پنج روز به فروش رفت و ۳۵ صنعت‌گر صنایع دستی استان در ۱۶ نمایشگاه در استان‌های مختلف شرکت کردند.

رحیمی گفت: سال گذشته ۴۰ میلیارد ریال از طریق گمرک و ۳.۵ میلیارد ریال از محصولات صنایع دستی به صورت چمدانی به کشورهای مختلف صادر شد.

وی یادآور شد: پارسال ۲۲۷ نفر صنعت‌گر صنایع دستی به مجموعه تولیدکنندگان این صنعت اضافه شدند و در راستای حمایت از تولید کنندگان این بخش ۳۳۰ کارت شناسایی معتبر صادر شد.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر ادامه داد: پارسال ۲۰ میلیارد ریال تسهیلات در عرصه اشتغال روستایی، ۲۰ میلیارد ریال در حوزه مشاغل خانگی و ۱۰ میلیارد ریال در بخش طرح پشتیبان به فعالان این بخش پرداخت شده است.

رحیمی در پایان گفت: سال گذشته ۲ اثر تولیدی صنایع دستی این استان شامل خوس‌دوزی عسلویه و رندبافی جم موفق به دریافت نشان اصالت جهانی شد که این نشان از غنای هنر در حوزه صنایع دستی استان بوشهر می باشد.

 

همچنین ببینید

رئیس‌جمهوری متن اولویت‌های 34گانه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری‌ و صنایع‌دستی را ابلاغ کرد

به پیوست حکم انتصاب وزیر رئیس‌جمهوری متن اولویت‌های 34گانه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری‌ و صنایع‌دستی را …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *