خانه / خبرها / بدون مشارکت مردم پروژه ساماندهی بافت نتیجه نخواهد داد

بدون مشارکت مردم پروژه ساماندهی بافت نتیجه نخواهد داد

نصرالله ابراهیمی : ساماندهی و مرمت بافت تاریخی شهر بوشهر یک کار بین سازمانی است و همه ادارات و سازمانها و علی الخصوص مردم در آن نقش دارند .


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر ، نصرالله ابراهیمی در گفتگو پیرامون بافت تاریخی شهر بوشهر گفت : بافت قدیم بوشهر واقع در قسمت شمالی شهر می باشد که مساحتی بالغ بر ۳۸ هکتار دارد که تمام این مساحت بافت در سال ۱۳۷۸ با شماره ثبت ۲۳۶۰ به نام بافت تاریخی شهر بوشهر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است .
ابراهیمی معاون میراث فرهنگی این اداره کل ادامه داد : بافت قدیم بوشهر شامل حدود ۱۰۰۰پلاک است که از این تعداد ۴۰۰ بنای با ارزش در آن وجود دارد و ۸۰ پلاک آن نیز به ثبت ملی رسیده است .
معاون میراث فرهنگی ضمن بیان عملکرد مرمت و احیا در سال های اخیر در بافت توسط اداره کل افزود : عمارت های زیادی در این بافت وجود دارد که برخی از این عمارت ها توسط اشخاص حقیقی مرمت و بازسازی شده و برخی نیز توسط اداره کل میراث فرهنگی و ارگان های دولتی صورت پذیرفته است .
او افزود : عمارت کازرونی ، عمارت دهدشتی ، عمارت علوی ، عمارت طاهری ، عمارت مبارکی ، عمارت رشیدی ، عمارت هفته ، موزه تجارت دریایی عمارت ایرانی ، مدرسه گلستان و بازار قدیم از جمله پروژه هایی هستند که توسط اداره کل میراث فرهنگی بازسازی و مرمت شده اند و اغلب کاربری اداری و موزه ایی دارند .
ابراهیمی همچنین از پروژه های مرمتی که با همکاری اداره اوقاف و امور خیریه انجام گرفته اشاره کرد و مسجد دهدشتی ، مسجد کوفه ، مسجد شیخ سعدون ، مسجد شنبدی ، مسجد جمعه و مسجد آل عصفور را از آن جمله برشمرد .
معاون میراث فرهنگی در ادامه از بخش های اداری و دولتی و خصوصی که در حال مرمت برخی از بناها هستند از عمارت امیریه و عمارت بیلیارد که توسط شهرداری مرمت و احیا شده و در حال انجام است گفت و ادامه داد : در بخش خصوصی عمارت هایی همانند عمارت شیرازی ( که قرار است هتل سنتی شود )، خانه صمیمی ( کافه حاج رییس ) و اقامتگاه بومگردی مان همیشه سبز از شاخص ترین های بخش خصوصی می باشد .
نصرالله ابراهیمی معاون میراث فرهنگی استان بوشهر نقش مردم و فرهنگ را در احیای بافت ضروری دانست و گفت : اگر حضور مردم و فرهنگ در بافت تاریخی کم رنگ باشد ، پروژه احیای بافت مطمعنا باشکست روبرو خواهد شد و این همت مسئولین استان را می طلبد که با قرار دادن مشوق های بیشتری در جهت جذب مردم و آگاهی بیشتر در کنار هم در یک راستا برای احیای بافت تاریخی تلاش کنند تا شاهد اتفاقات خوبی باشیم .
او همچنین تاکید کرد که سیاست وزارت میراث فرهنگی در جهت تقویت بخش خصوصی است و واگذاری عمارت ها برای اشخاص حقیقی و حقوقی با محوریت احیای بافت تاریخی و حفظ سنت و فرهنگ این خطه است . پایان / / / / /

Share in whatsapp «به اشتراک گذاری در واتس آپ»

همچنین ببینید

ارزیابان یونسکو از کاروانسرای مشیرالملک برازجان بازدید کردند

مشاور وزیر و مسول ثبت میراث‌جهانی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: «با ادامه روند مرمت، کاروانسرای مشیرالملک برازجان می‌تواند با احیای مجدد به یک سمبل تاریخی و فرهنگی جهانی برای بوشهر، ایران، آسیا و خاورمیانه تبدیل شود.»

یک نظر

  1. سلام
    تبریک می گم
    تو این زمینه بهترین هستین

    سایتتون هم زیباست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *