خانه / خبرها / کاروانسرای مشیرالملک برازجان ( کلیپ)

کاروانسرای مشیرالملک برازجان ( کلیپ)

در آستانه ثبت جهانی

کاروانسرای مشیرالملک برازجان در سال ۱۲۵۰ هجری شمسی اواخرا دوران قاجار، توسط میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک والی وقت استان فارس با معماری محمد رحیم شیرازی ساخته شده است.

این کاروانسرا ۵۲۰۰ متر مربع فضای مسقف دارد و ۱۸۰۰ متر حیاط که جمعا ۷۰۰۰ هزار متر مربع مساحت دارد.

۴ برج به ارتفاع ۱۳ متر در چهارگوشه این بنا قرار دارد و دورتادور حیاط این کاروانسرا را حجره هایی تشکیل داده که محل استراحت کاروانیان بوده است.

پشت حجره های این بنا در دورتادور کاروانسرا شترخانه و اسطبل است که محل استراحت و نگهداری چهارپایان بوده است.

برازجان شاهراه ارتباطی استان فارس به بندر بوشهر بوده که به دلیل اهمیت تجارت بین این دو استان ، میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک در کنار ساخت این کاروانسرا، پلی را بر روی رودخانه دالکی بنا نهاده که محل عبور و مرور کاروانیان بوده و به پلرمشیر معروف است و کاروانسرای کوچکی نیز در کنار این پل قرار دارد.

مصالح به کار رفته در این بنا سنگ، گچ و چاری(نوعی مصالح محلی مثل ساروج) بوده و کاروانسرای مشیر تنها کاروانسرای تمام سنگ ایران است که نمای آن با سنگ کار شده است.

تا سال ۱۳۰۰ از این بنا به عنوان کاروانسرا استفاده می‌شده و با روی کار آمدن دولت پهلوی با تغییر کاربری تا سال ۱۳۷۶، از این بنا به عنوان زندان ، کمیته ، شهربانی و نیروی انتظامی بهره برداری شده است.

Share in whatsapp «به اشتراک گذاری در واتس آپ»

همچنین ببینید

ارزیابان یونسکو از کاروانسرای مشیرالملک برازجان بازدید کردند

مشاور وزیر و مسول ثبت میراث‌جهانی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: «با ادامه روند مرمت، کاروانسرای مشیرالملک برازجان می‌تواند با احیای مجدد به یک سمبل تاریخی و فرهنگی جهانی برای بوشهر، ایران، آسیا و خاورمیانه تبدیل شود.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *