• امروز : شنبه - ۱۲ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 3 December - 2022
کل اخبار 3571اخبار امروز : 0
2

کسب ۱۸ نشان ملی مرغوبیت در حوزه صنایع‌دستی بوشهر

  • کد خبر : 12382
  • 18 خرداد 1401 - 6:43
کسب ۱۸ نشان ملی مرغوبیت در حوزه صنایع‌دستی بوشهر

از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون صنعتگران و هنرمندان بوشهری با تولیدات خلاقانه خود در حوزه صنایع‌دستی موفق به دریافت ۱۸ نشان ملی مرغوبیت شدند.

*دریافت ۱۸نشان مهر اصالت ملی*

در سال گذشته معاونت صنایع‌دستی استان بوشهر ۲۳ پرونده را برای دریافت نشان مهر اصالت ملی تکمیل کرد که رشته‌های شرکت کننده در این رویداد شامل حصیربافی، کپوبافی، سازسازی، نازک کاری، گلیم بافی، ابریشم دوزی، عبابافی، ساخت لنج سنتی(لنج تزیینی)، زیورآلات سنتی و خوس دوزی بوده و صنعتگران استان موفق به دریافت ۱۸ نشان مهر اصالت ملی شدند.

 *مستند سازی از محصولات تولیدی*

با توجه به اینکه مستندسازی یکی از راه‌های ثبت اتفاقات و دستاوردهای صنایع‌دستی یک استان است، معاونت صنایع‌دستی در سال ۱۴۰۰ اقدام به عکاسی از محصولات صنایع‌دستی دارای مهر اصالت ملی کرد و این مجموعه شامل محصولاتی در رشته لنج سنتی(تزیینی)، حصیربافی، کپوبافی، گلیم بافی، زیورآلات سنتی، نازک کاری، نی جفتی، پارچه عبا، ابریشم دوزی و خوس دوزی بود.

 *تولید فیلم‌های آموزشی ترویجی*

معاونت صنایع‌دستی استان بوشهر با هدف آموزش و ترویج صنایع‌دستی، با همکاری یکی از مدارس در استان اقدام به ساخت ۴ فیلم آموزشی در زمینه صنایع‌دستی کرد که این فیلم‌های آموزشی در کلاس های آموزش هنر مورد استفاده قرار گرفته است.

 *رشته های باز زنده سازی شده*

باززنده سازی رشته خوس دوزی با نوار نقره:

خوس دوزی یکی از رشته‌های بومی جنوب بوشهر و یکی از انواع رودوزی‌ها بوده و مرکز فعالیت این رشته در شهرستان های عسلویه و جم است. نقوش مورد استفاده در آن به شکل ذهنی و هندسی بوده و نشان از هنر و فرهنگ این منطقه دارد که از این هنر بیشتر برای تزیین شال‌های توری استفاده می‌شود و در مراسمات عروسی، جشن و اعیاد مذهبی به‌عنوان پوشش رسمی خانم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این رشته در گذشته با استفاده از نوار نقره اصل، روی پارچه توری رودوزی می شد که به لحاظ قیمتی از دستمزد بالایی برخوردار بوده و با گذر زمان نوارهای نقره ای جای خود را به نوارهای ویسکوزی دادند و میل به استفاده از این پوشش در بین زنان منطقه جنوب استان رو به افزایش است.

با توجه به اینکه یکی از شرح وظایف معاونت صنایع‌دستی در استان بوشهر باززنده سازی رشته‌ها است، در سال ۱۴۰۰احیای خوس دوزی با نوار نقره در دستور کار معاونت صنایع‌دستی قرار گرفت و این رشته در منطقه جم باززنده سازی شد.

 *آموزش کوتاه مدت*

 در سال گذشته ۱۲۸ نفر در رشته‌های حصیربافی، گلیم بافی، صنایع‌دستی دریایی، سراجی سنتی و گلیم بافی گنخک آموزش دیدند.

معاونت صنایع‌دستی استان بوشهر به همراه دفتر امور بانوان و خانواده استانداری، با هدف اشتغال زایی، توسعه و ترویج صنایع‌دستی بومی، تداوم فرهنگ و هویت منطقه، اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی در استان کردند که گلیم روستای گنخک شیخای شهرستان دشتی، جز رشته‌های باززنده‌سازی شده در سال ۱۴۰۰ بوده و با هدف توسعه و ترویج آن، این معاونت با همکاری دفتر اموربانوان و خانواده استانداری دوره آموزشی را در این روستا برگزار کرد.

وجه تمایز گلیم گنخک با دیگر مناطق استان، استفاده از پشم خود‌رنگ در این نوع محصول است.

 *آموزش شاغلین صنایع‌دستی*

دوره آموزشی شاغلین صنایع‌دستی با عنوان کسب و کار در اینستاگرام، با همکاری دفتر امور بانوان و خانواده استانداری و با هدف ارتقای دانش صنعتگران روستای دروگاه دشتستان برگزار شد. شرکت کنندگان در این دوره از فعالین رشته حصیر بافی بودند که بخشی از سرفصل‌های آموزشی در این دوره شامل آموزش اصول اینستاگرام، راه اندازی پیج و بیزینس کردن آن، آموزش بخش آمار اینستاگرام، آشنایی با روش تولید محتوا، آشنایی با اینشات، آشنایی با الگوریتم و هوش مصنوعی اینستاگرام، فروش در اینستاگرام، روش های تبلیغات در اینستاگرام، اینفلوئنسر مارکتینگ، برگزاری مسابقه و قرعه کشی، روش‌های تبادل در اینستاگرام، جریمه‌ها و روش‌های غلط فعالیت در اینستاگرام، آشنایی با ربات‌های اینستاگرام و امنیت پیج بود‌.

هدف از برگزاری دوره کسب و کار در اینستاگرام، وصل شدن فعالین این حوزه به بازارهای ملی و بین‌المللی برای معرفی و فروش تولیدات خود بوده است.

هم‌چنین دیگر دوره آموزشی شاغلین صنایع‌دستی با عنوان بازاریابی و فروش در کسب و کار تعاونی‌ها، با هدف ارتقای دانش صنعتگران در فضای مجازی برگزار شد که شرکت کنندگان در این دوره از سراسر استان و فعال در رشته های مختلف بودند‌ و بیش از ۱۰۰ نفر در این دوره آموزشی شرکت کردند.

 *نمونه سازی محصول*

۵ مورد در رشته‌های عبابافی و کپوبافی در سال گذشته نمونه سازی شد که این محصولات با هدف ارتقای تولیدات صنایع‌دستی استان و با توجه به نیاز جامعه امروز، طراحی و اجرا شدند.

  *مستندنگاری و تکمیل پرونده*

در این شاخص یک مورد برای صنایع‌دستی استان بوشهر در نظر گرفته شده بود و در سال گذشته، در رشته کپوبافی که یکی از رشته‌های بومی استان بوشهر است، خانم صدیقه شادکام یکی از دارندگان نشان مهر اصالت استان موفق به دریافت نشان فاخر در این رشته شد.

 *نمایشگاه‌های استانی*

 با فرا رسیدن پاییز و زمستان، در فصل گردشگری بوشهر، گردشگران زیادی به این استان سفر می‌کنند و ما به‌منظور حمایت از تولیدکنندگان، صنعتگران و افزایش فروش محصولات کارگاه‌های تولیدی و ایجاد بازارهای جدید برای تولیدکنندگان کوچک و خانگی، از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون، به مناسبت‌های مختلف اقدام به برپایی نمایشگاه‌ کردیم که می‌توان به جشنواره خرما، شب یلدا، هفته پژوهش، دهه فجر، روز جهانی صنایع‌دستی، هفته تعاون، مشارکت در برگزاری نمایشگاه حمایت از شرکت‌های توانمندساز در شهرک پردیس جم، نمایشگاه گالری معاونت صنایع‌دستی با عنوان عیدانه، نمایشگاه خانه حصیر آبپخش، سرای صنایع دستی، نمایشگاه صنایع دستی جزیره خارگ، نمایشگاه مرکز علم و رشد فناوری، نمایشگاه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و دانشگاه خلیج‌فارس اشاره کرد.

 *افزایش رشته‌های بومی*

اختصاص رشته جدید لنج ساز سنتی، به رشته‌های مصوب صنایع‌دستی کشور با تنظیم پرونده اختصاصی در این خصوص انجام شد که با کد رشته جدید به رشته‌های مصوب صنایع‌دستی کشور اضافه شد و از این پس هنرمندان فعال در این رشته، با عنوان مشخص «لنج ساز سنتی» فعالیت خواهند کرد و می‌توانند از تمامی خدمات معاونت صنایع‌دستی همچون دیگر رشته‌ها استفاده کنند.

 *مجوزهای صادر شده*

صدور مجوز فعالیت در معاونت صنایع ‌دستی هرسال پس از بررسی درخواست کنندگان صادر می‌شود و از فروردین سال گذشته تاکنون ۲۰۰ پروانه تولید انفرادی و ۱۷۰ کارت شناسایی در این زمینه صادر شده است.

 *تسهیلات و اشتغال*

در سال‌های اخیر صنایع‌دستی در بوشهر موجب رشد و رونق اشتغال خانگی شده است و در همین راستا از فروردین سال گذشته تاکنون با پرداخت ۱۰۲ میلیارد و ۴۵۰ میلیون ریال تسهیلات به متقاضیان، زمینه اشتغال مستقیم ۲۹۴ نفر فراهم شده و به توسعه کارگاه‌های صنایع‌دستی نیز کمک شده است.

 *نتیجه گیری*

صنایع‌دستی در کنار تولید هنری، دکوری و زیبا بودن، با استفاده از طرح‌های خلاقانه و تلفیق با دیگر هنرها کاربردی شده و به تدریج جای خود را در زندگی مردم پیدا کرده است و این موضوع نوید بخش رونق تولید و ایجاد انگیزه بیشتر در بین صنعتگران خواهد بود.

لینک کوتاه : https://mirasbushehr.ir/?p=12382

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • نوشتن نام و نشانی ایمیل اجباری نیست.
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

fa Persian
X